Nem minden arany csillog. Az Online kereskedelem egyre inkább megkönnyíti a hamisítók életét. Itt megtudhatja, hogy mit kell különös figyelmet fordítania a vásárláskor, hogy ne kerüljön a csalók a neten. Valódi vagy hamis? A fogyasztók újra és újra szembesülnek ezzel a kérdéssel, különösen akkor, ha online vásárolnak nagy kiskereskedőkön keresztül. Akár órák, elektronika, akár bőráruk – gyakorlatilag egyetlen termékkategória sem biztonságos a hamisítványoktól. A gazdaság pedig termékkalózkodástól szenved: a hamisított áruk kereskedelme évente több milliárd euróba kerül a gyártóknak.
De hogyan különböznek az olcsó másolatok az eredetiktől, és mire kell figyelniük a vásárlóknak az online vásárlás előtt, hogy végül ne érjenek csúnya meglepetést?
Ki profitál a hamisításból?
A termékkalózkodás fő problémája az, hogy csak a legtöbb webhelyen okoz kárt. Egyrészt ott van a vevő, aki feltételezett alkut vásárolt, például nyaraláskor. Örül a nemes márkájú órának, amely sokkal olcsóbb volt, mint otthon.
De alig néhány héttel vagy hónappal később jön a gonosz ébredés: az óra elromlott, nincs garancia érvényes, és több száz euró eltűnt. Itt a közmondás érvényes :” aki olcsón vásárol, kétszer vásárol.”Másrészt ott van a tényleges gyártó, aki viszont sok pénzt fektet a termékek fejlesztésébe, a marketingbe, valamint a védjegyoltalomba a szabadalmi és Védjegyhivatalban. Ez azért van, mert a márkanevek és a formatervezési minták Németországban és az EU-ban díj ellenében jogilag védettek lehetnek. A vállalatok termékkalózkodással megsértik ezt a védjegytörvényt.
A vállalatoknak lehetőségük van bejelenteni vagy beperelni a hamisított áruk gyártóit és kereskedőit, valamint összegyűjteni és megsemmisíteni a plágiumot; de ehhez meg kell találni a támogatókat, a termelési létesítményeket, valamint a raktárhelyiségeket.
Jó néhány vállalat speciális nyomozó ügynökségeket használ, hogy jogilag megbízható bizonyítékokat szerezzen, és lépéseket tegyen a hamisítók ellen. A Hamburgi Lentz nyomozó ügynökség a Hamburgi kikötő közelsége miatt szakosodott ilyen megbízásokra.
Az egyetlen oldal, amely valóban nyer a hamisítványokon, természetesen a hamisítóké. Gyakran kiterjedt támogatói és közvetítői hálózattal rendelkeznek, így nehéz valakit ténylegesen felelősségre vonni az illegális tevékenységekért. Ez még fontosabbá teszi, hogy az ügyfelek gondosan ellenőrizzék a termékeket, amikor verhetetlenül alacsony áron kínálják őket online Hogyan lehet felismerni a hamisítványokat?
Különösen a márkahamisítások esetén az ördög gyakran elrejti a részleteket. Sok esetben a termékeket nagyon rossz minőségben állítják elő, de ez szabad szemmel nem látható. Vizuálisan a hamisítók általában csak az áruk legkisebb részleteit változtatják meg, hogy a lehető legnagyobb mértékben ugyanazok legyenek, mint az eredeti. Ez még nehezebbé teszi a másolatok felismerését. Ezért a fogyasztóknak feltétlenül figyelniük kell a következő dolgokra:
A hamisítványok ára gyakran nagyon alacsony. Ezért tanácsos az online ár-összehasonlításokat megvizsgálni, hogy reális-e az ár. Ha az ár irreálisnak tűnik, tartózkodnia kell a vásárlástól.
A szállítás terjedelmének, különösen a műszaki eszközök esetében, mindig meg kell egyeznie a gyártó terjedelmével. Okostelefonok és Co. érdemes megnézni a gyártó oldalát annak összehasonlításához, hogy a szállítás hasonló terjedelmű-e.
Legyen óvatos a termékfotókkal! Ezeket gyakran jó hírű webhelyekről lopják el, és nem tükrözik, hogy a megvásárolt termék valójában hogyan néz ki a végén.
Csak jó hírű weboldalakon kell vásárolni. Különösen apróhirdetések portálok kínálnak csalók a lehetőséget, hogy eladja a hamisított áruk gyorsan és észrevétlenül. Ha valóban biztos akar lenni benne, vásároljon drága termékeket kizárólag a gyártótól.
Fontos, hogy vásárlás előtt megtudja, hogy a termék másolat lehet-e. Mivel a legtöbb esetben utólag már nem lehet jogi követeléseket érvényesíteni. Ha vásárolt egy terméket, és nem biztos abban, hogy eredeti vagy hamis terméket vásárolt-e, hasonlítsa össze a valódi termékekkel.
Számos márkagyártó speciális funkciókat csatolt elemeihez. A cipőgyártó Dr. Martenspéldául a sarok kis szövetszalagja alapján ismerhető fel. Ha észreveszi, hogy ez illegális másolat, a következő módszer a rendőrségre vagy a vámhivatalra menni.
Itt a vásárlók a vásárláshoz szükséges összes dokumentumot hozzák, és jelzik az illegális másolatot. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy a vásárlók is felelősségre vonhatók. Mely termékeket másolják?
Manapság szinte minden termékkategóriát érintenek a hamisítványok. A piac virágzik, és különösen a nagy, nemzetközi vállalatok már nem biztonságosak. A ruházati és bőráruk tervezői mellett az elektronikai gyártókat is többször érintik a hamisítványok.
Az audio területén ez mindenekelőtt a klasszikus hanghordozókra vonatkozik: a kalóz másolatok az egyik legismertebb hamisított termék Németországban–szinte mindenki másolt DVD – t vagy CD-t korábban. Itt azonban el kell mondani, hogy a megváltozott fogyasztói magatartás a megvásárolt kalóz példányok számának jelentős csökkenéséhez vezetett. Egyre több ember közvetít zenét és filmeket, vagy kizárólag az Interneten keresztül vásárol zenefájlokat.
Általánosságban elmondható, hogy a drága termékeket gyakrabban másolják, mint az olcsókat. Ez annak köszönhető, hogy itt több pénz van, mivel az ügyfelek különösen elégedettek az elfogadható árakkal és azonnal sztrájkolnak. Ebben az összefüggésben ez nem lehetséges olcsó termékekkel, de ez nem jelenti azt, hogy ezeket a dolgokat sem hamisítják.
Az órák és ékszerek a leggyakoribb hamisítványok közé tartoznak, mivel az eredeti árat elsősorban a felhasznált anyagok értéke határozza meg.
A hamisítványok különösen veszélyes csoportja a másolt gyógyszerek. A hamisított gyógyszerek nemcsak a gyártókat, hanem a fogyasztókat is károsítják. Gyakran vannak súlyos mellékhatások, helytelen dózisok vagy akár a beteg halála. Ez még fontosabbá teszi, hogy vásárláskor figyeljen a biztonságra. A vényköteles gyógyszerek online vásárlását nagyobb valószínűséggel kerülik el. Így csökken a hamisított gyógyszerek fogadásának kockázata.